Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Anarchizm - Anarchizm w Polsce - geneza, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Anarchizm w Polsce pojawia się, podobnie jak i w innych częściach Europy, w XIX wieku, zwłaszcza w obszarze zaboru rosyjskiego i austriackiego. Polski ruch anarchistyczny nigdy nie był silną i zwartym nurtem. Historia polskiego ruchu anarchistycznego jest dosyć krótka.
 
Rodowód anarchizmu polskiego rozpoczyna się od braci polskich zwanych też arianami, którzy w XVI w. działali na terenie Rzeczypospolitej. Bracia polscy jako pierwsi całkowicie negowali istnienie państwa, wojny i mieli mocno komunistyczne poglądy.

W Polsce anarchizm na dobre zakorzenia się w momencie działalności Edwarda Abramowskiego. Abramowski był myślicielem, filozofem politycznym, który stworzył tzw. ideę socjalizmu bezpaństwowego.

W 1926 r. pojawiła się pierwsza poważniejsza organizacja anarchistyczna w Polsce, nosiła ona nazwę Anarchistyczna Federacja Polski. Organizacja działała aż do początków II wojny światowej. Anarchiści polscy czerpali z filozofii Kropotkina, Bakunina i Errico Malatesty, włoskiego twórcy anarchizmu. Aż do lat 90-tych XX wieku anarchizm stanowił raczej słaby nurt w polskiej polityce.

Dopiero po obaleniu komunizmu w Polsce, środowiska anarchistyczne mogły otwarcie głosić swoje postulaty. W latach 90. zapomniany...

Podobne wypracowania