Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Chrześcijańska demokracja a konserwatyzm - porównanie i charakterystyka orientacji politycznych

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Chrześcijańska demokracja podobnie jak konserwatyzm odwołuje się do tradycji chrześcijańskich. Konserwatyzm zwraca szczególną uwagę na znaczenie religii w życiu człowieka. Religia jest dla konserwatyzmu wzorem cnót, dlatego człowiek powinien postępować zgodnie z zaleceniami religijnej etyki. Konserwatyści bardzo chętnie korzystają z argumentacji religijnej. Religia stanowi integralną część życia społecznego.

Trochę inaczej postrzega całą sprawę chadecja, która korzysta z etyki chrześcijańskiej w swoich politycznych dążeniach, ale nie ingeruje z religią w życie człowieka. Chrześcijańska demokracja próbuje przenieść na grunt polityczny założenia etyki chrześcijańskiej, natomiast całkowicie nie zgadza się z łączeniem religii z życiem społecznym. Chadecja nie uważa, aby religia była niezbędnym składnikiem życia człowieka, co widać po członkach partii chadeckich, którzy niekoniecznie są chrześcijanami, popierają jedynie chrześcijański program w ujęciu politycznym.

Zarówno konserwatyzm, jak i chrześcijańska demokracja wykazują podobieństwa, jeśli chodzi o polityczne metody działania, zwracają uwagę na te same wartości w życiu człowieka, takie jak rodzina, naród i ojczyzna. Trochę inne spojrzenie mają na rolę religii w życiu,...

Podobne wypracowania