Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wewnątrzsterowność i zewnątrzsterowność - charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wewnątrzsterowność i zewnątrzsterowność to pewne cechy osobowości człowieka, wskazujące na główne źródła jego zachowań. Wewnątrzsterowność odnosi się do motywacji określonych zachowań – człowiek wewnątrzsterowny świadomie dokonuje wyborów i decyduje o swoim stylu życia. Zewnątrzsterowność to przeciwieństwo samodzielnego kierowania sobą przez człowieka. W przypadku zewnąrzsterowności „kompasem” wyborów życiowych jest otoczenie, mody i zwyczajowe zachowania innych ludzi.

Koncepcję wewnątrz- i zewnątrzsterowności rozwijał m.in. socjolog Walter Riesman (w książce z 1950 r. pt. „Samotny tłum”), który wskazywał, że powyższe typy osobowości człowieka są charakterystyczne dla jednostek żyjących we współczesnych społeczeństwach. Punktem wyjścia jest u Riesmana społeczeństwo sterowane tradycją – właściwe dla krajów słaborozwiniętych. Źródłem zachowań jest tutaj zwyczaj, a cele indywidualne jednostek są ściśle podporządkowane całości społeczeństwa. Grupa sterowana tradycją przekształca się w kolejne rodzaje społeczeństwa.

Poszczególne typy osobowości (przekładające się na kształt całej społeczności) zależą najczęściej od warunków życia, zamożności, wieku i stylu życia...

Podobne wypracowania