Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Struktura społeczna - interakcjonizm (Herbert Blumer). Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Struktura społeczna w ujęciu teorii interakcjonizmu społecznego rozumiana jest jako wynik relacji zachodzących między ludźmi. Podczas wchodzenia w relacje ludzie wymieniają pewne symbole, a świat społeczny jest aktywnie tworzony przez jednostki poprzez przekształcanie i podtrzymywanie znaczeń tych symboli.

Twórcą koncepcji interakcjonizmu był Herbert Blumer, który w 1937 roku użył nazwy „interakcjonizm symboliczny” dla opisu stanowiska badaczy społeczeństwa podkreślających znaczenie jednostek i relacji między nimi w procesie stawania się świata.

Interakcjonizm Herberta Blumera opiera się na trzech podstawowych założeniach. Po pierwsze, ludzie działają na podstawie znaczenia, jakie mają dla poszczególne rzeczy. Po drugie, znaczenia poszczególnych rzeczy pochodzą z interakcji. I po trzecie – znaczenia są zmieniane przez ich interpretacje, dokonywane przez ludzi w aktualnych sytuacjach.

Powyższe założenia sprawiają, że interakcjoniści przypisują kluczową rolę interakcjom międzyludzkim – w każdym momencie zachowanie człowieka jest interpretowane przez innych. Znaki i gesty są tutaj bardzo istotnym nośnikiem informacji, a każde z nich ma określone znaczenie symboliczne, które jest w stanie odczytać zarówno...

Podobne wypracowania