Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Urbanizacja - Urbanizacja na świecie - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Urbanizacja jest bardzo złożonym zjawiskiem charakterystycznym dla czasów współczesnych, polegającym na dynamicznym zwiększaniu się liczby miast (pod względem przestrzennym i ludnościowym) i, często niekontrolowanym, rozrastaniu się miast istniejących. Urbanizacja dotyczy wielu aspektów życia człowieka, przede wszystkim aspektu społecznego, ekonomicznego i kulturowego oraz, co bardzo ważne, powoduje radykalne przekształcenia przestrzeni.

W kontekście społecznym urbanizacja oznacza przede wszystkim upowszechnianie się miejskiego stylu życia – zwyczajów charakterystycznych dla mieszkańców miasta w sposób istotny odróżniających ich od mieszkańców wsi. Przykładami miejskiego stylu życia może być sposób spędzania wolnego czasu w kinach, teatrach, na basenie czy w klubie fitness.

Ekonomiczna sfera procesu urbanizacji dotyczy strutktury zatrudnienia ludności mieszkającej w mieście. Miasto jest jednostką osadniczą, która skupia osoby zwykle pracujące poza rolnictwem czyli w przemyśle lub w usługach. Współcześnie, w rozwiniętych krajach i miastach nacisk kładzie się przede wszystkim na usługi, w których pracę często znajdują migrujące ze wsi do miast kobiety.

Miasto, jako koncentracja...

Podobne wypracowania