Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tożsamość etniczna a tożsamość narodowa - porównanie i charakterystyka pojęć

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W szerokim znaczeniu pojęcie tożsamości oznacza równość z czymś, utożsamienie. Zajmując się stosunkiem człowieka do państwa i narodu, zawężamy pojęcie tożsamości do dwóch aspektów – tożsamości etnicznej i tożsamości narodowej, które wyrażają kolejno: utożsamienie się z określoną grupą etniczną i utożsamienie się z narodem (ciekawe jest, że nie wyróżnia się raczej tożsamości państwowej – utożsamienie następuje bowiem z ludźmi tworzącymi państwo, a nie z samymi instytucjami państwa).

Może się wydawać, że tożsamość etniczna i tożsamość narodowa to pojęcia synonimiczne – i rzeczywiście, czasem zdarza się, że znaczenia tych terminów są zbieżne. Przykładem może być jednolite etnicznie państwo – zasięg grupy etnicznej, z którą dana osoba się utożsamia, jest równy zasięgowi państwa (może się to zdarzyć tylko w stosunkowo niewielkich krajach). Pojęcia te mogą być także traktowane jak synonimy w przypadku, gdy wśród ludzi brakuje silniejszych wyróżników etniczności – np. grupy etniczne mieszkające od setek lat w danym kraju nie podtrzymują swoich tradycji, tylko całkowicie opierają się na wspólnocie państwowej.

W większości przypadków jednak tożsamość etniczna...

Podobne wypracowania