Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Teoria zmian społecznych - konflikt społeczny. Przykłady i charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zmiana oznacza pojawienie się czegoś nowego, innego niż dotychczas – może to dotyczyć zjawisk, osób czy rzeczy. Jeśli dokonana zmiana wpływa na społeczeństwo, nazywa się ją zmianą społeczną. W socjologii od wielu lat poszukuje się źródeł zmian społecznych, powstają liczne teorie zmiany – jedną z nich jest teoria wskazująca, że źródłem przemian jest istniejący w społeczeństwie element konfliktu.

Prekursorem konfliktowej wizji społeczeństwa, a jednocześnie poszukującym w konflikcie przyczyn zmian tej sfery, był Karol Marks (XIX-wieczny ekonomista i filozof, którego koncepcje w istotny sposób wpłynęły na myślicieli XIX i XX wieku).

Społeczeństwo, według Marksa, tworzą dwie główne klasy społeczne, dające się wyróżnić ze względu na ich stosunek wobec środków produkcji.

Pierwszą klasą są posiadacze środków produkcji – tzw. burżuazja, która zatrudnia robotników (drugą klasę społeczną), oferując im bardzo niskie wynagrodzenie. Robotnicy, inaczej proletariat, nie posiadają środków produkcji, więc ich jedynym źródłem dochodu jest uprzedmiotowienie własnej pracy jako towaru.

Burżuazja dąży do maksymalnego zysku, robotnicy dążą do wzrostu wynagrodzeń –...

Podobne wypracowania