Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Struktura społeczna - Elementy struktury społecznej. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Społeczna natura człowieka, dostrzeżona już przez Arystotelesa (słynne: „Człowiek – istota społeczna”), przejawia się w jego codziennych interakcjach z innymi ludźmi. Każdy z nas wchodzi w pewne role społeczne, zajmuje pozycje – uczestniczy w życiu społeczności. Wzajemne powiązania ról, pozycji społecznych, układ relacji zarówno między ludźmi, jak i grupami, instytucjami czy organizacjami działającymi w danym społeczeństwie tworzą jego strukturę.

Struktura społeczna ma charakter hierarchiczny, co oznacza, że pewne jej elementy są podporządkowane innym – zajmującym wyższe miejsce w hierarchii. Zajmowanie określonego miejsca w hierarchii jest związane ze zróżnicowanym dostępem do zasobów: pieniędzy, władzy, prestiżu i innych. Hierarchiczność społeczeństwa nosi nazwę stratyfikacji społecznej. W strukturze społecznej możemy wyróżnić 4 główne elementy, które mają wpływ na kształt danego społeczeństwa. Są to struktury: klasowa, warstwowa, zawodowa i demograficzna.

Struktura klasowa społeczeństwa wiąże się ze zróżnicowaniem dochodów i stanu posiadania poszczególnych grup. W przeszłości dużą rolę odegrał podział dokonany przez Marksa – na posiadających lub nieposiadających...

Podobne wypracowania