Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Segregacja rasowa w USA - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Segregacja w socjologii oznacza grupowanie na danym obszarze osób, które są do siebie podobne pod względem określonych cech. Dzięki temu mogą one zachować swoją odrębność, podtrzymywać swoją kulturę, zwyczaje, itp. Należy zaznaczyć, że w wyniku segregacji następuje wyraźna izolacja jednej społeczności od innych grup.

Możemy wyróżnić segregację geograficzną, związaną z zamieszkiwaniem określonego terytorium oraz segregację dotyczącą różnic w traktowaniu np. przez urzędy, instytucje czy innych ludzi. Inny podział segregacji możemy przeprowadzić ze względu na jej przyczynę. Może przebiegać ona w sposób dobrowolny, np. dzielnice chińskie w Paryżu czy Londynie, zgrupowania Polonii w miastach Stanów Zjednoczonych, lub przymusowy, np. tworzone w przeszłości dzielnice żydowskie i getta.

Dobrowolna segregacja (przestrzenna) może mieć wiele zalet, np. ułatwia przetrwanie w nowym miejscu, umożliwia także posługiwanie się własnym językiem w obcym kraju. Segregacja przymusowa wiąże się zaś z wieloma zagrożeniami dla podlegającej jej społeczności, a co chyba najważniejsze – dotyka kwestii godności ludzkiej.

Przykładem przymusowej segregacji była segregacja rasowa w Stanach Zjednoczonych. Została ona wprowadzona do amerykańskiego...

Podobne wypracowania