Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ruch społeczny - definicja, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Żyjąc w społeczeństwie, człowiek staje się podmiotem licznych zachowań czy działań społecznych. Jeśli zachodzą one w grupie, mamy do czynienia z tzw. działaniami zbiorowymi (ludzie działają razem, są blisko siebie, ze sobą, działania są skoordynowane w dążeniu do wspólnego celu), których najważniejszym przejawem są właśnie ruchy społeczne.

Ruchy społeczne, spośród innych aktywności zbiorowych wyróżniają się kilkoma ważnymi cechami. Po pierwsze, uczestnicy ruchu mają wrażenie, że łączy ich pewna wspólna sprawa i wspólnie dążą do jej urzeczywistnienia. Działanie w zbiorowości staje się więc tutaj pewną formą instrumentu, za pomocą którego poszczególne jednostki dążą do zrealizowania pewnego celu – jest nim zwykle chęć zmiany jakiejś sytuacji społecznej.

Drugą kluczową cechą ruchów społecznych jest ich niezinstytucjonalizowanie i niesformalizowanie, dlatego też nie powinno się mylić poszczególnych organizacji z ruchem społecznym. Ruch społeczny jest bowiem zjawiskiem znacznie szerszym i może uczestniczyć w nim wiele różnych organizacji.

Warunkiem skuteczności działania ruchów społecznych jest odpowiednie wyartykułowanie celu działania, a następnie określenie szczegółowej...

Podobne wypracowania