Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Postawy społeczne - rodzaje, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W przypadku pojęcia postawy społecznej, jak często zdarza się w naukach zajmujących się takimi  zagadnieniami, mamy do czynienia z wielością definicji. Większość z proponowanych przez socjologów i psychologów określeń postawy społecznej wskazuje na fakt, że postawa to pewne stanowisko człowieka względem określonej rzeczy czy zjawiska w sferze społecznej. Istotny jest tutaj zarówno stosunek emocjonalny, uczucia, jak i wiedza o konktretnym zjawisku, ważna jest także gotowość do podjęcia danego działania.

Postawy społeczne mogą być bardzo zróżnicowane. Można wyróżnić postawy „za” (pozytywne), „przeciw” (negatywne), postawy neutralne oraz postawy pośrednie (niezdecydowania). Każdy człowiek może mieć bardzo wiele postaw – zależnie od tematyki podejmowanej dyskusji czy określonego zdarzenia.

Co wpływa na kształtowanie się postaw społecznych? Wyróżnia się kilka podstawowych czynników, które mają znaczenie dla ludzkich postaw Są to: wpływ kultury, podstawowych grup społecznych (przede wszystkim rodziny), cechy osobowe takie jak płeć, wiek czy zdobyta wiedza i doświadczenie.

Oddziaływanie kultury na postawy uczestniczących w niej ludzi jest bardzo wyraźne. Poszczególne...

Podobne wypracowania