Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konflikty społeczne - Konflikt ekonomiczny - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konflikt społeczny na tle ekonomicznym jest konfliktem, którego źródłem jest zróżnicowanie ekonomiczne różnych grup społecznych. Konflikt pojawia się najczęściej kiedy dysproporcje (posiadania, finansowe, rozwojowe) powiększają się – grupa osób zarabiających najwięcej zarabia jeszcze więcej, natomiast osoby ubogie ubożeją jeszcze bardziej; zwiększa się liczba osób najbiedniejszych.

Konflikt o podłożu ekonomicznym spotykany jest bardzo często, zachodzi głównie między pracownikami, którzy chcieliby zarabiać więcej a pracodawcami, którzy dążą do maksymalizacji własnego zysku. Może przybierać różne formy – np. wzmożonej działalności związków zawodowych negocjujących z pracodawcami czy strajku.

Konflikt społeczny o źródłach ekonomicznych zainspirował w XIX wieku Karola Marksa do rozwinięcia konfliktowej teorii klasowej – ciągłej i nieusuwalnej walki między klasą posiadającą środki produkcji a robotnikami. Marksistowska teoria konfliktu społecznego, w oparciu o zróżnicowania ekonomiczne, w bardzo istotny sposób wpłynęła na kształtowanie się koncepcji politycznych zarówno w wieku XIX, jak i XX. Hasła usunięcia konfliktu ekonomicznego i równości...

Podobne wypracowania