Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Demokracja - Geneza demokracji i jej rozwój - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Początki demokracji – czyli rządów ludu („demos” z greckiego znaczy „lud”) – kształtowały się w starożytnej Grecji od VI wieku p.n.e. Reformy Solona, a następnie Klejstenesa spowodowały, że wszyscy obywatele Aten, niezależnie od posiadanego majątku, mogli uczestniczyć we władzy. Głównym organem władzy było Zgromadzenie, podczas którego każdy mógł wypowiedzieć się w ważnej dla niego sprawie. Dla usprawnienia władzy w polis powoływano także w drodze losowania Radę liczącą pięciuset członków. Funkcjonowało również kilka ważnych urzędów, które obsadzano na drodze głosowania, np. stratedzy czy archonci. Pewne elementy demokratyczne spotkać możemy również w republice rzymskiej.

Przez kolejne kilka wieków, po upadku demokratycznych Aten i powstaniu cesarstwa rzymskiego, demokracja jako ustrój polityczny uległ monarchii lub cesarstwu – początkowo cesarstwa rzymskie i bizantyjskie, a następnie cesarstwa i królestwa średniowiecza wyróżniały się silną władzą wąskiej grupy osób, a choć obywatele mieli dość duże prawa, nie mogli oni wpływać w bezpośredni, a nawet pośredni sposób na władzę.

Pierwsze przejawy systemów demokratycznych...

Podobne wypracowania