Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Społeczeństwo obywatelskie - geneza społeczeństwa obywatelskiego i jego rozwój. Opracowanie

Społeczeństwo, które potrafi samoorganizować się i podejmować określone działania w celu realizacji pewnych ważnych dla siebie celów, nazywamy społeczeństwem obywatelskim. Współcześnie, w krajach demokratycznych, społeczeństwo to znajduje liczne możliwości samoorganizacji – państwo gwarantuje możliwość zrzeszania i stowarzyszania. Społeczeństwo obywatelskie nie jest jednak wynikiem przemian ostatnich lat czy nawet wieków.

Początki społeczeństwa obywatelskiego sięgają starożytnej Grecji, gdzie bycie istotą polityczną i podejmowanie działań na rzecz całości były bardzo cenione. Dla obywateli Aten czymś bardzo ważnym było uczestniczenie w obradach Eklezji, kandydowanie na urzędy. Człowiek, który angażował się publicznie, osiągał pełnię człowieczeństwa.

Kolejnym etapem rozwoju idei społeczeństwa obywatelskiego było oświecenie – m.in. J.J. Rousseau twierdził, że pełen rozwój człowieka może przebiegać tylko, jeśli uczestniczy on w życiu  publicznym (bardziej niż w prywatnym).

Jedną z kluczowych postaci dla rozwoju koncepcji społeczeństwa obywatelskiego jest Alexis de Tocqueville, który w XIX wieku podróżował do Stanów Zjednoczonych, a wnioski płynące z tej podróży zawarł w pracy „O...

Podobne wypracowania