Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Autorytaryzm a demokracja i totalitaryzm - porównanie form sprawowania władzy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wśród licznych ustrojów politycznych spotkać można ustroje, które szanują wolność i prawa jednostek, dla których decyzje obywateli stanowią źródło władzy – są to różnego typu ustroje demokratyczne. Z drugiej jednak strony, niejednokrotnie napotkać możemy także inne ustroje – systemy władzy, w których pełnia władzy spoczywa w rękach jednostki lub grupy, a wola obywateli nie przekłada się na kierunek rządzenia. Przykładami takich ustrojów są m.in. kraje autorytarne.

Autorytaryzm (nazwa pochodzi od słowa „autorytet”) to ustrój, w którym władza opiera się na autorytecie przywódcy. Rządy autorytarne rozwijają się często w sytuacjach rozczarowania demokracją i jej nieefektywnymi procedurami – może pojawić się wtedy jednostka, która obiecuje ludziom znacznie więcej, niż mogli uzyskać przy pomocy mechanizmów demokracji. Ludzie wierząc w słowa jednostki, ulegając jej charyzmie – oddają jej władzę.

Autorytaryzm bywa nieraz mylony z totalitaryzmem, ustroje te jednak różnią się w wyraźny sposób. O ile totalitaryzm obejmuje wszystkie dziedziny życia człowieka, zwalcza wszelkich przeciwników (także potencjalnych) i na masową skalę stosuje...

Podobne wypracowania