Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Klasy społeczne - Klasa społeczna - Karol Marks i Max Weber. Porównanie koncepcji

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Klasa społeczna jest jednym z podstawowych elementów struktury społecznej wyróżnianej m.in. przez takich badaczy społeczeństwa jak Max Weber i Karol Marks.

Zarówno Max Weber, jak i Karol Marks dużą rolę przywiązywali do społecznego znaczenia klasy, rozumieli ją jednak w odmienny sposób – warto więc zastanowić się, na czym polegały, również – z czego wynikały różnice w przedstawieniu klasy społecznej, a co za tym idzie struktury społeczeństwa.

Koncepcja klasy w ujęciu Karola Marksa jest wynikiem przeprowadzonych przez niego obserwacji przemysłowego społeczeństwa XIX wieku. Zwrócił on uwagę, że ludzie dzielą się na dwie grupy (klasy): posiadaczy środków produkcji (burżuazję) i robotników (proletariat), czyli osoby, które sprzedają swoją pracę burżuazji. Ze względu na fakt, że burżuazja dąży do maksymalizacji swoich zysków, wynagrodzenia zatrudnianych robotników są bardzo niewielkie (proletariat jest wyzyskiwany przez burżuazję). W związku z tym między klasami panuje nieustający, nieusuwalny konflikt, który zakończyć może jedynie upowszechnienie środków produkcji (co spowoduje uformowanie się bezklasowego, a tym samym bezkonfliktowego społeczeństwa przyszłości).

O...

Podobne wypracowania