Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Demokracja - Demokracja burżuazyjna - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rozwijający się w starożytnej Grecji system władzy, jakim była demokracja ateńska, po upadku Grecji został na wiele lat zapomniany. W systemach rządów późnej starożytności, a następnie średniowiecza drastycznie ograniczono wpływ obywateli na władzę, przyznając go jedynie wąskiej grupie społeczeństwa – arystokracji czy szlachcie. Pewne zmiany przyniosła jednak nowożytność – aspiracje polityczne obywateli rosną bowiem równolegle ze wzrostem bogactwa, a rozwój myśli oświeceniowej wzmocnił jeszcze dążenia władcze grup najbogatszych – burżuazji.

Demokracja burżuazyjna jako forma ustroju rozwijała się po zwycięskich rewolucjach burżuazyjnych w Anglii (XVII wiek), we Francji (wiek XIX) i w późniejszych latach w pozostałych krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych.

Kluczowe idee dla rozwoju demokracji burżuazyjnej to oświeceniowy, monteskiuszowski trójpodział władzy (władza ustawodawcza, sądownicza  i wykonawcza) oraz teorie umowy społecznej. Koncepcje umowy społecznej podkreślały rolę społeczeństwa – państwo powstało bowiem po uprzednim porozumieniu się jednostek. Tym samym – źródłem władzy przestał być Bóg, a stała się nim wola obywateli.

Charakterystyczna dla...

Podobne wypracowania