Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Demokracja a islam - Wyznawcy islamu w Europie. Czy islam może współwystępować z demokracją? Rozwiń temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Czy islam może współwystępować z ustrojem demokratycznym? Czy demokracja może korzystnie oddziaływać na rozwój islamu i gwarantować jego przetrwanie? Powyższe pytania, choć znajdują odpowiedzi twierdzące, zmuszają do zastanowienia się nad tym, jaka relacja zachodzi między demokracjami a coraz liczniejszymi wyznawcami proroka Mahometa.

Współczesne demokracje krajów Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych są demokracjami liberalnymi, a jedną z głoszonych przez nie wartością jest neutralność światopoglądowa państwa. Neutralność światopoglądowa oznacza zakaz narzucania przez państwo określonych wartości, jakie miałyby dominować w społeczeństwie. Ponadto, państwo zobowiązane jest do równego wspierania każdego stylu życia, stowarzyszenia i religii, bez formułowania ocen, czy są one dobre, czy złe (oczywiście jeśli nie uderzają one w podstawy ustroju demokratycznego).

Neutralność światopoglądowa, wzmocniona przez konstytucyjne gwarancje wolności słowa, sumienia i religii, otwiera możliwości rozszerzania się islamu w krajach demokratycznych. Mimo prawnych gwarancji, problem islamski w krajach demokratycznych nadal pozostaje złożony.

Dla sprawnego funkcjonowania demokracji potrzebna jest aktywność społeczeństwa obywatelskiego...

Podobne wypracowania