Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Demokracja a gospodarka - Gospodarka w demokracji. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Demokracja jest systemem politycznym, który szczególną rolę przypisuje wolności jednostki i jej wpływowi na rządzenie. W przeszłości (demokracja ateńska) każdy obywatel bezpośrednio podejmował decyzje władcze uczestnicząc w zgromadzeniu, obecnie jednak władze sprawują nasi przedstawiciele. Przedstawicieli wybieramy jednak my sami –  podejmujemy samodzielne decyzje stając przy urnie wyborczej czy też wcześniej – decydując się skorzystać z biernego lub czynnego prawa wyborczego. Dla wolności przypisywanej jednostce w demokracji liberalnej, najbardziej upowszechnionej formie rządów w świecie zachodnich, charakterystyczny jest także wolny rynek, czyli gospodarka kapitalistyczna (umożliwienie każdemu obywatelowi równego uczestniczenia w możliwościach utworzonych przez państwo i rynek).

Faktem jest, że w krajach demokracji ludowej (w latach 1945-1989), w tym w Polsce, nie funkcjonował wolny rynek, a gospodarka była sterowana przez centralne instytucje państwowe. We wskazanym przypadku jednak nazwa „demokracja” nie odpowiadała rzeczywistości.

Jedną z ważnych cech istnienia rządów demokratycznych jest istnienie wolnego rynku. Zależnie od rodzaju demokratycznego państwa, różnicuje się jednak wiara w rolę...

Podobne wypracowania