Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kapitalizm - Demokracja a kapitalizm. Omów związek i zależności pomiędzy nimi

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Demokracja jest ustrojem, w którym władzę mogą sprawować wszyscy pełnoprawni obywatele. Mogą oni głosować lub kandydować na przedstawicieli społeczeństwa, którzy sprawują rzeczywistą władzę, tworzą obowiązujące wszystkich, jawne prawo. Od kształtu ustroju państwowego w dużej mierze zależy ustrój gospodarczy. Dla demokracji charakterystycznym ustrojem gospodarczym jest kapitalizm.

Jaki związek ma demokracja z kapitalizmem, co wpływa na fakt, że każdy kraj demokratyczny cechuje gospodarka wolnorynkowa oraz czy kapitalizm wpływa na ustrój polityczny? Cechą demokracji, a przede wszystkim demokracji liberalnej, jest wskazywanie na siłę jednostki. Jednostka sama może podejmować decyzje wyborcze i uczestniczyć we władzy, równie dobrze może zatem radzić sobie ona na rynku. Klasyczni liberałowie byli więc za całkowitą wolnością rynku – państwo miałoby interweniować tylko w momencie zagrożenia praw jednostki, a poza tym zapewniać wyłącznie porządek, przestrzeganie umów i bezpieczeństwo ze strony sąsiadów zagranicznych. Rynkowa wolność jednostki, zagwarantowana przez instytucje i prawo tworzone przez obywateli, przynosi najlepsze efekty gospodarcze zarówno dla przedsiębiorczych jednostek, jak i dla państwa, nie dziwi więc...

Podobne wypracowania