Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rodzaje bezrobocia - Bezrobocie ukryte - definicja, przykłady, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bezrobocie jest problemem społecznym związanym z nadwyżką liczby osób chętnych i zdolnych do pracy w stosunku do liczby miejsc pracy. Wśród licznych podziałów bezrobocia wyróżnia się jednak bezrobocie ukryte, które ma inne cechy niż zwykłe bezrobocie.

Bezrobocie ukryte zawdzięcza swoją nazwę temu, że nie występuje ono w żadnych statystykach. Wiąże się to z faktem, że dotyczy ono przerostu zatrudnienia. Z ukrytym bezrobociem mamy do czynienia w przedsiębiorstwie, w którym zatrudnianie kolejnych pracowników nie przekłada się na wzrost produkcji – w ten sposób praca każdego pracownika zatrudnionego ponad konieczną ilość nie przynosi żadnych rezultatów dla firmy.

Występowanie tej formy bezrobocia było charakterystyczne dla gospodarki centralnie planowanej Polski Rzeczpospolitej Ludowej. Władze krajów socjalistycznych były dumne z faktu, że w ich krajach nie występuje bezrobocie. Rzeczywiście, statystyki gospodarcze krajów socjalistycznych zaskakiwały ekonomistów Europy Zachodniej, należy jednak pamiętać, że nie uwzględniały one właśnie ukrytego bezrobocia. Przerost zatrudnienia w PRL-u występował praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu oraz w rolnictwie.

Współcześnie...

Podobne wypracowania