Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Demokracja w USA, demokracja amerykańska - historia, cechy, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ustrój polityczny Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej rozwijał się pod wpływem wielu czynników, z których sporo było wyjątkowych, niespotykanych na kontynencie europejskim. Kraje Europy Zachodniej, których historia trwała ponad tysiąc lat, doświadczyły wielu różnych ustrojów – od republik po monarchie absolutne, a demokracja stała się tam raczej wynikiem oczekiwań społecznych niż efektem poszukiwania najlepszego ustroju. Odwrotnie działo się właśnie w Ameryce.

Stany Zjednoczone początkowo były wyzyskiwanymi koloniami, ale już wtedy (co nasiliło się po uzyskaniu niepodległości) stały się one upragnionym miejscem przyjazdu wielu ludzi. Osoby przedsiębiorcze, poszukiwacze przygód i dobrego zarobku oraz ci, którym z różnych względów nie powiodło się w Europie, płynęli do Stanów Zjednoczonych, by utworzyć w przyszłości mocno zróżnicowane społeczeństwo, które od odpowiedników europejskich różniło się pod względem jednej, lecz kluczowej cechy – w społeczeństwie amerykańskim nie było arystokracji.

Ojcowie założyciele (m.in. G. Washington czy T. Jefferson) podpisując Deklarację niepodległości czy – następnie – tworząc Konstytucję...

Podobne wypracowania