Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Demokracja ateńska - na czym polegała? Wady i zalety demokracji ateńskiej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Demokracja (grec. „demos” – lud, „kratos” – władza) ateńska, pierwszy w dziejach ustrój demokratyczny, rozwinął się w greckim polis w VI wieku p.n.e. i trwał aż do zdobycia Grecji przez Aleksandra Wielkiego w latach 30. IV wieku p.n.e.

Pierwszym krokiem w stronę ustroju demokratycznego Aten były reformy Solona z 594 r. p.n.e. Za początki demokracji ateńskiej uznaje się jednak reformy przeprowadzone przez Klejstenesa pod koniec VI wieku p.n.e., dzięki którym w znacznym stopniu zrównano prawa obywateli do udziału we władzach ustawodawczych i sądowniczych. Demokracja ateńska jest uważana za matkę współczesnych demokracji, warto rozważyć więc zalety i wady tego ustroju.

Demokracja starożytnych Greków była demokracją bezpośrednią – zgromadzenie obywateli (eklezja) bez pośredników stanowiło prawo, decydowało o polityce zagranicznej, wybierało niektórych urzędników. Podstawą, na jakiej opierał się udział obywateli w sprawowaniu władzy, były: „isonomia”, czyli równość wobec prawa i równość korzystania z prawa udziału w życiu politycznym polis oraz „isegoria” – równość korzystania z prawa głosu. Dla usprawnienia działalności zgromadzenia...

Podobne wypracowania