Demokracja pośrednia i bezpośrednia - różnice i podobieństwa. Opracowanie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Demokracja, jako rządy ludu, powstając w starożytnej Grecji w VI wieku p.n.e., polegała na bezpośrednim sprawowaniu władzy przez obywateli Aten (mężczyzn powyżej 20 roku życia). Obywatele spotykali się na Zgromadzeniu (Eklezja) i podejmowali tam wszystkie istotne dla polis decyzje oraz wybierali urzędników. Bezpośrednie sprawowanie władzy przez obywateli było jednak możliwe przy ograniczonej liczbie ludzi zamieszkującej określone terytorium. Współcześnie, w dużych krajach posiadających wiele milionów obywateli, działanie demokracji bezpośredniej na kształt ateński jest raczej niemożliwe, władza sprawowana jest w nich w sposób pośredni – za pomocą wybieranych przez obywateli przedstawicieli. Która z demokracji – pośrednia czy bezpośrednia – jest lepszym i sprawniej funkcjonującym ustrojem?
Demokracja pośrednia – przedstawicielska, jest ustrojem w którym obywatele raz na jakiś czas wybierają osoby sprawujące rządy w ich imieniu. Osoby te pozostają pod kontrolą społeczeństwa, zwykle zdarza się jednak, że konsekwencją źle sprawowanych rządów jest jedynie niewybranie danego kandydata w przyszłych wyborach. Obywatele powierzają swoje sprawy w ręce przedstawicieli, nie ma jednak pewności, że przedstawiciele będą realizować postulaty swoich wyborców. Z drugiej jednak strony władza przekazywana jest legalnie w ręce osób, które chcą się nią zajmować i niejednokrotnie mają pewne przygotowanie w tym kierunku – przeciętni obywatele mogą więc skupić się na własnych sprawach, czasem tylko głosując lub narzekając na pomyłki władzy.
W demokracji bezpośredniej, głównie poprzez mechanizm referendum, znana jest opinia społeczeństwa dotycząca aktualnych problemów i to głosowanie obywateli powoduje podjęcie określonej decyzji. Często przeprowadzane referendum jest sposobem na częste poznawanie opinii społecznej, które w demokracji pośredniej, następuje dopiero podczas kolejnych wyborów. Ważne jest także, że duża liczba uczestników referendów jest odporna na naciski różnych grup np. lobbingowych, które w istotnym stopniu wpływają na organy przedstawicielskie w demokracji pośredniej. Decyzje podejmowane w referendum są zwykle z korzyścią dla całości lub przynajmniej znacznej większości społeczeństwa, a nie dla grup, które posiadają środki i kontakty umożliwiające nieoficjalny wpływ na decyzje władzy. Z drugiej strony jednak, decyzje podejmowane przez ogół obywateli nie we wszystkich sytuacjach stanowią najlepsze wyjście. W pewnych wypadkach specjalistyczna wiedza i rozeznanie może być znacznie ważniejsze niż masowe poparcie społeczeństwa.
Podsumowując należy zaznaczyć, że w obu systemach poszczególna jednostka ma wpływ na rządy, jest on jednak mniejszy w demokracji pośredniej, a większy w bezpośredniej. Co więcej, zwykle jest tak, że demokracja bezpośrednia pozwala na pozbycie się pewnych istotnych wad demokracji pośredniej i wydaje się właściwym zwiększanie roli obywateli i umożliwianie im częstszego wpływania na państwo (poprzez referenda, inicjatywę ludową itp.).
Podobne wypracowania do Demokracja pośrednia i bezpośrednia - różnice i podobieństwa. Opracowanie
- Kapitalizm - Demokracja a kapitalizm. Omów związek i zależności pomiędzy nimi
- Media a demokracja - Media w demokracji. Rola mediów w kształtowaniu demokracji
- Demokracja a prawa człowieka - prawa człowieka w demokracji. Prawa człowieka i ich ochrona
- Republika a demokracja - różnice i podobieństwa
- Totalitaryzm a demokracja - porównanie dwóch skrajnych systemów władzy
- Demokracja w USA, demokracja amerykańska - historia, cechy, charakterystyka
- Demokracja ateńska - na czym polegała? Wady i zalety demokracji ateńskiej
- Autorytaryzm a demokracja i totalitaryzm - porównanie form sprawowania władzy
- Demokracja - Demokracja bezpośrednia - formy, geneza, charakterystyka
- Demokracja - Demokracja burżuazyjna - definicja, charakterystyka, przykłady
- Arystoteles - polityka, państwo i jego ustrój. Demokracja według Arystotelesa
- Platon - państwo i jego ustrój. Demokracja według Platona
- Inicjatywy obywatelskie, działania obywatelskie, aktywność obywatelska - opracowanie zagadnienia
- Etyka indywidualna, etyka społeczna - definicja, porównanie, opis
- Demokracja - Geneza demokracji i jej rozwój - opracowanie
- Społeczeństwo obywatelskie - geneza społeczeństwa obywatelskiego i jego rozwój. Opracowanie
- Imigracja - definicja, przyczyny i skutki
- Klasy społeczne, klasa społeczna - definicja, charakterystyka, przykłady
- Klasy społeczne - Klasa społeczna - Karol Marks i Max Weber. Porównanie koncepcji
- Konflikty społeczne - Konflikt ekonomiczny - definicja, charakterystyka, przykłady