Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Demokracja pośrednia i bezpośrednia - różnice i podobieństwa. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Demokracja, jako rządy ludu, powstając w starożytnej Grecji w VI wieku p.n.e., polegała na bezpośrednim sprawowaniu władzy przez obywateli Aten (mężczyzn powyżej 20 roku życia). Obywatele spotykali się na Zgromadzeniu (Eklezja) i podejmowali tam wszystkie istotne dla polis decyzje oraz wybierali urzędników. Bezpośrednie sprawowanie władzy przez obywateli było jednak możliwe przy ograniczonej liczbie ludzi zamieszkującej określone terytorium. Współcześnie, w dużych krajach posiadających wiele milionów obywateli, działanie demokracji bezpośredniej na kształt ateński jest raczej niemożliwe, władza sprawowana jest w nich w sposób pośredni – za pomocą wybieranych przez obywateli przedstawicieli. Która z demokracji – pośrednia czy bezpośrednia – jest lepszym i sprawniej funkcjonującym ustrojem?

Demokracja pośrednia – przedstawicielska, jest ustrojem w którym obywatele raz na jakiś czas wybierają osoby sprawujące rządy w ich imieniu. Osoby te pozostają pod kontrolą społeczeństwa, zwykle zdarza się jednak, że konsekwencją źle sprawowanych rządów jest jedynie niewybranie danego kandydata w przyszłych wyborach. Obywatele powierzają swoje sprawy w ręce przedstawicieli, nie ma jednak pewności, że przedstawiciele...

Podobne wypracowania