Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Etyka indywidualna, etyka społeczna - definicja, porównanie, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Etyka jest nauką o moralności – o dążeniu do realizacji dobra. W związku z tym, że człowiek jest istotą dwuwymiarową, funkcjonuje jako jednostka i jako element szerszej społeczności, wyróżnić możemy etyki indywidualną i społeczną.

Etyka indywidualna człowieka to jego osobiste przeświadczenie o tym, co jest dobre, a co złe i co należy czynić, by postępować w zgodzie z własną moralnością. Warto zaznaczyć, że jednostkowa moralność nie kształtuje się w izolacji – wpływają na nią bowiem w istotny sposób środowisko życia człowieka i jego kultura.

Etyka społeczna to natomiast pewne warunki funkcjonowania form zbiorowych: grup i instytucji. Ich działanie, ze względu na fakt oddziaływania na wielu ludzi, również powinno moralnie dążyć do realizacji dobra. Etyka społeczna określa działanie takich instytucji jak prawo państwowe, wskazuje, w jakich momentach ich funkcjonowanie będzie sprawiedliwe. Etyka społeczna wskazuje nie to, co jest, ale to co powinno być – dąży do ideału moralnego instytucji i różnych sfer życia społecznego. Etyka społeczna dotyczy licznych dziedzin zbiorowego funkcjonowania człowieka, np. ekonomii (z punktu widzenia pracownika, pracodawcy, etyki zawodowej i wielu, wielu innych).

Wydaje się, że nie powinno...

Podobne wypracowania