Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Arystoteles - polityka, państwo i jego ustrój. Demokracja według Arystotelesa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Arystoteles – jeden z najwybitniejszych filozofów starożytności, uczeń Platona – podobnie jak jego mistrz prowadził rozważania nad ustrojami państwowymi. Poszukiwanie najlepszego z możliwych ustrojów, w połączeniu z obserwacją kryzysu greckich państw-miast, doprowadziło Arystotelesa do wykształcenia krytycznego spojrzenia na demokrację, w której jednak, w przeciwieństwie do Platona, Arystoteles znajdował pewne pozytywne cechy.

Arystoteles jest autorem klasyfikacji i podziału ustrojów państwowych na dobre i złe. Kryterium podziału jest tu liczba osób sprawujących władzę oraz fakt, komu owe rządy przynoszą najwięcej korzyści (im większa liczba osób korzysta, tym ustrój jest lepszy). Do dobrych ustrojów Arystoteles zaliczył monarchię, arystokrację i politeię. Do złych natomiast: tyranię, oligarchię i, co może wydawać się dziwne, demokrację. Demokracja kojarzona jest z rządami w interesie jak największej części ludu, dlaczego więc Arystoteles stwierdził, że jest ona złym ustrojem?

Według Arystotelesa zaletami demokracji jest niewątpliwie równość wszystkich obywateli oraz wolność wyboru właściwego dla siebie sposobu życia. Zalety te nie mogą być jednak podstawą organizowania społeczeństwa. Mimo...

Podobne wypracowania