Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Klasy społeczne, klasa społeczna - definicja, charakterystyka, przykłady

Klasa społeczna jest podstawową grupą, za pomocą której można tworzyć hierarchię poszczególnych części społeczeństwa czy – inaczej mówiąc – stratyfikować społeczeństwo zgodnie z założeniem, że społeczeństwo składa się z kilku poziomów, z czego część jest nadrzędna, a część położona niżej w hierarchii; zachodzą między nimi zależności nadrzędności i podporządkowania.

Według koncepcji stratyfikacji społecznej społeczeństwo różnicuje się pod względem kilku ważnych cech, są to: status ekonomiczny, rola społeczna, wykształcenie, prestiż, a niektórzy wyróżniają także zdrowie.

Pojęcie klasy społecznej wprowadził Adam Smith (brytyjski filozof zajmujący się współczesną mu gospodarką) w XVIII. Zauważył on, że po przeprowadzeniu analizy dochodów można podzielić społeczeństwo na trzy klasy: ludzie żyjący z dochodów uzyskanych z ziemi, przedsiębiorcy (klasa kapitalistów) i klasa robotnicza, która żyje z otrzymywanego wynagrodzenia.

Na stałe w języku nauki pojęcie klasy zagościło jednak w wieku XIX – wykorzystywane w wielu teoriach struktury społecznej (np. konfliktowa teoria struktury społecznej Marksa, wielowymiarowa koncepcja Maxa Webera). Klasa społeczna odegrała także istotną...

Podobne wypracowania