Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Postęp cywilizacyjny - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Cywilizacja to pojęcie oznaczające poziom rozwoju, jaki został osiągnięty przez dane społeczeństwo w określonym czasie. Wskaźnikami rozwoju jest np. stopień opanowania przyrody przez człowieka, kultura duchowa i materialna społeczności. Czym jest więc postęp cywilizacyjny? To trwające w czasie zjawisko pozytywnych przemian cywilizacyjnych – osiąganie coraz wyższego stopnia rozwoju kultury, technologii, społeczeństwa. Warto pamiętać by nie mylić pojęcia postępu z rozwojem – rozwój to zachodzące po sobie zmiany, może się on wiązać zarówno z postępem (zmianą na lepsze), jak i z regresem (zmianą na gorsze, cofnięciem rozwojowym).

Pierwsze cywilizacje sięgają czasów starożytności – cywilizacje Grecji, Egiptu, Indusu czy Bliskiego Wschodu pokazują nam, że już tysiące lat temu funkcjonowały instytucje państwowe, zajmowano się wznoszeniem wspaniałych budowli, tworzono infrastrukturę, handlowano. Warto także pamiętać, że osiągnięcia ludów starożytnych niejednokrotnie posłużyły za podstawę współczesnych rozwiązań.

Postęp cywilizacyjny był obecny zawsze – od momentu pojawienia się pierwszych społeczeństw. Współcześnie jednak, zjawisko to widoczne jest jeszcze wyraźniej – stan cywilizacji dzisiejszej i...

Podobne wypracowania