Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Samorząd terytorialny - definicja, charakterystyka. Samorząd terytorialny w Polsce

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Samorząd to rodzaj samoorganizowania się ludzi w celu podjęcia decyzji w ważnych dla siebie kwestiach. W ten sposób władza publiczna jest przekazywana ze szczebla centralnego w ręce obywateli, którzy, na podstawie i w granicach prawa, działają na rzecz wspólnoty zamieszkującej określony teren. Działanie samorządów w danym kraju powoduje decentralizację, a tym samym usprawnienie władzy.

Początki samorządu terytorialnego w Polsce sięgają XVIII w., jednak warto skupić się na jego współczesnych, powojennych przemianach. Centralistyczne rządy partii socjalistycznej w Polsce po drugiej wojnie światowej, w celu ograniczenia ewentualnego wpływu na władzę osób postronnych, wyraźnie ograniczyły funkcjonowanie samorządu terytorialnego. Teoretycznie, do 1975 r. funkcjonował podział trójstopniowy na gminy (potem tzw. gromady), powiaty i województwa, w rzeczywistości jednak nie było mowy o jakimkolwiek samorządzie – ich miejsce zajęły Rady Narodowe, będące właściwie lokalnym przedłużeniem władzy partii rządzącej.

W 1975 r. zniesiono podział trójstopniowy przez likwidację powiatów (warto zaznaczyć także, że w międzyczasie kilka razy zmieniała się liczba województw – w 1975 r. ustalono, że...

Podobne wypracowania