Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Relatywizm - Relatywizm moralny - pojęcie, przykłady, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Relatywizm moralny to stanowisko, wedle którego istnieje wiele różnych, konkurencyjnych systemów moralnych, które są równorzędne. Tym samym, żaden z nich nie jest  bardziej słuszny od innych.

Relatywizm moralny wiąże się bezpośrednio z relatywizmem kulturowym – jeśli istnieje wielość społeczności o zróżnicowanej kulturze, każda z nich może mieć także własny system moralny. Jest to związane przede wszystkim z okolicznościami historycznymi i warunkami rozwoju danej społeczności: inny system wartości może mieć żyjący w lesie afrykańskim Pigmej, inny – wychowany w chrześcijańskiej rodzinie Polak.

Względne (relatywne) traktowanie moralności ma swoje zalety, ale także i wady. Zaletą podejścia relatywnego jest akceptacja istnienia innych systemów etycznych obok naszego, co wiąże się z próbą zrozumienia innych ludzi, a to ułatwia przecież stosunki międzyludzkie. Zgoda na odmiennie uporządkowane hierarchie wartości (często radykalnie różne od naszych) jest wyrazem wiedzy, świadomości tego, że okoliczności kształtowania życia jednostki czy społeczności mogą zasadniczo się różnić.

Kluczową wadą tego stanowiska jest natomiast sam fakt względności wartości. Jeśli wartość np. życia...

Podobne wypracowania