Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Norma obyczajowa, normy obyczajowe - przykłady, opis, definicja

Normy obyczajowe, jako jeden z rodzajów norm społecznych, to zbiór zasad, reguł postępowania w różnych dziedzinach życia, który został wypracowany w wyniku kształtowania się nawyków – zachowań powtarzalnych w danych okolicznościach. Normy obyczajowe oceniają zachowania nie w kategoriach dobra i zła, ale raczej tego, co wypada, a czego nie wypada robić w danej sytuacji. Dotyczą one zwykle stosunkowo wąskiej grupy osób – kształtowały się na danym obszarze, na którym rolę odgrywały określone okoliczności. W innym miejscu normy obyczajowe mogą być skrajnie odmienne.

Normy obyczajowe, jak już wspomniano, mogą dotyczyć praktycznie każdej sfery funkcjonowania człowieka – zaczynając od tego, w co się ubrać (normy mody), co mówić, czego pod żadnym pozorem nie robić w towarzystwie innych ludzi (tzw. etykieta). Określają one jednak także, poza sprawami drugorzędnymi, podstawowe zasady życia w społeczeństwie.

Nieprzestrzeganie norm obyczajowych nie wiąże się z sankcją prawną, ale z  poczuciem winy i niezadowoleniem społeczności, które może przejawiać się w postaci np. braku zaufania czy nawet wykluczeniem społecznym. Jako że częste łamanie przez poszczególne jednostki norm obyczajowych może wiązać się z osłabieniem spójności grupy, a w związku z tym stanowi zagrożenie dla panującego w niej ładu, nie powinien dziwić fakt, że grupy często gwałtownie piętnują osoby, które nie chcą dostosować się do wypracowanych przez lata zwyczajów zachowania.

Przykładami norm obyczajowych mogą być sposoby powitania (np. całowanie kobiet w rękę, podawanie prawej dłoni), zasady ubioru do pracy (np. odpowiednia długość spódnicy, pastelowa kolorystyka itp.), zasady zachowania się przy stole i  inne.

Pomysłem na pewną kodyfikację norm obyczajowych jest tzw. savoir-vivre (z francuskiego: sztuka życia). Może być on wydawany w postaci podręczników zachowania się w towarzystwie, przy stole, w różnych sytuacjach życia. Zawsze należy pamiętać jednak, że normy obyczajowe, nawet przedstawiane w rozmaitych podręcznikach, mogą naprawdę zdecydowanie różnić się w zależności od miejsca i grupy osób, w jakiej przebywamy.

Podobne wypracowania do Norma obyczajowa, normy obyczajowe - przykłady, opis, definicja