Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Norma obyczajowa, normy obyczajowe - przykłady, opis, definicja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Normy obyczajowe, jako jeden z rodzajów norm społecznych, to zbiór zasad, reguł postępowania w różnych dziedzinach życia, który został wypracowany w wyniku kształtowania się nawyków – zachowań powtarzalnych w danych okolicznościach. Normy obyczajowe oceniają zachowania nie w kategoriach dobra i zła, ale raczej tego, co wypada, a czego nie wypada robić w danej sytuacji. Dotyczą one zwykle stosunkowo wąskiej grupy osób – kształtowały się na danym obszarze, na którym rolę odgrywały określone okoliczności. W innym miejscu normy obyczajowe mogą być skrajnie odmienne.

Normy obyczajowe, jak już wspomniano, mogą dotyczyć praktycznie każdej sfery funkcjonowania człowieka – zaczynając od tego, w co się ubrać (normy mody), co mówić, czego pod żadnym pozorem nie robić w towarzystwie innych ludzi (tzw. etykieta). Określają one jednak także, poza sprawami drugorzędnymi, podstawowe zasady życia w społeczeństwie.

Nieprzestrzeganie norm obyczajowych nie wiąże się z sankcją prawną, ale z  poczuciem winy i niezadowoleniem społeczności, które może przejawiać się w postaci np. braku zaufania czy nawet wykluczeniem społecznym. Jako że częste łamanie przez poszczególne jednostki norm obyczajowych...

Podobne wypracowania