Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Molier - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Molier (1622-1673) to najwybitniejszy komediopisarz francuski. Urodził się dla teatru i zmarł na jego deskach podczas inscenizacji sztuki „Chory z urojenia”.

Tak naprawdę nazywał się Jean Baptiste Poquelin i był synem królewskiego tapicera. Mimo ukończonych studiów prawniczych, postanowił poświęcić się swojej prawdziwej pasji – teatrowi. W 1643 r. wraz z Magdaleną Behart założył wędrowną trupę teatralną „Illustre Theatre”, która początkowo wystawiała mało popularne utwory, często o średniowiecznych korzeniach. Obok okresów dostatku zdarzały się także i te, kiedy teatr przynosił więcej długów niż korzyści. Kilkukrotnie Molier został wtrącony z tego powodu do więzienia i był wykupywany przez swojego ojca. Los się do niego uśmiecha w 1652 r., kiedy teatr bierze pod swoją opiekę książę Conti. Szukając przepisu na sukces, Molier usiłuje udoskonalić ówczesny repertuar do gustów publiczności. Odświeżające wystawienie „Zazdrości kocmołucha” (i kilku innych sztuk) okazuje się być strzałem w dziesiątkę. W 1658 r. trupa powraca do Paryża. Tam zaradny współzałożyciel „Illustre Theatre” zyskuje sympatię Ludwika XIV, szukającego właśnie trupy, która mogłaby występować...

Podobne wypracowania