Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ernest Bryll - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Urodził się 1 marca 1935 r. Był polskim poetą i pisarzem, krytykiem filmowym, tłumaczem, a także dziennikarzem. Jako dziecko mieszkał z rodziną w Komorowie Starym oraz w Gdyni, gdzie uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, w wieku 23 lat debiutował tomikiem wierszy „Wigilie wariata”.

Pracował jako krytyk filmowy, a także jako kierownik literacki Teatru TV, wykonał wiele tłumaczeń z języka irlandzkiego, czeskiego, a także jidish.

Współpracował z wieloma pismami społeczno-kulturalnymi (m.in. ze „Współczesnością” w latach 1959-1960). Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W latach 1974-1978 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Kultury Polskiej w Londynie, a w latach 1991-1995 w Irlandii był ambasadorem Rzeczypospolitej. Pod koniec lat ’70 był wykładowcą na wydziale filmu na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, zaś pod koniec lat ’80 wykładał na Sunny University, Albany USA.

Od roku 1965 napisał wiele tekstów znanych piosenek, które wykonywały m.in. Marek Grechuta, Halina Frąckowiak, Czesław Niemen, Maryla Rodowicz, a także zespoły: Dwa Plus Jeden, Myslovitz, Skaldowie. Sam też udzielał się artystycznie w zespole muzycznym...

Podobne wypracowania