Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ernest Bryll - biografia, życiorys

Urodził się 1 marca 1935 r. Był polskim poetą i pisarzem, krytykiem filmowym, tłumaczem, a także dziennikarzem. Jako dziecko mieszkał z rodziną w Komorowie Starym oraz w Gdyni, gdzie uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, w wieku 23 lat debiutował tomikiem wierszy „Wigilie wariata”.

Pracował jako krytyk filmowy, a także jako kierownik literacki Teatru TV, wykonał wiele tłumaczeń z języka irlandzkiego, czeskiego, a także jidish.

Współpracował z wieloma pismami społeczno-kulturalnymi (m.in. ze „Współczesnością” w latach 1959-1960). Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W latach 1974-1978 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Kultury Polskiej w Londynie, a w latach 1991-1995 w Irlandii był ambasadorem Rzeczypospolitej. Pod koniec lat ’70 był wykładowcą na wydziale filmu na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, zaś pod koniec lat ’80 wykładał na Sunny University, Albany USA.

Od roku 1965 napisał wiele tekstów znanych piosenek, które wykonywały m.in. Marek Grechuta, Halina Frąckowiak, Czesław Niemen, Maryla Rodowicz, a także zespoły: Dwa Plus Jeden, Myslovitz, Skaldowie. Sam też udzielał się artystycznie w zespole muzycznym Drumlerski, który stworzył wraz z Markiem Sartem.

W 2006 roku z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego Bryll otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, zaś 3 lata później Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy, za zasługi dla Stolicy Polski.

Bardzo płodny prozaik („Gorzko, gorzko”, „Jałowiec”, „O trzeciej nad ranem”…), autor wierszy („Piołunie piołunowy”, „A kto się odda w radość”, „Czasem spotykam siebie”, „Boże uchroń nas od nienawiści”, „Golgota Jasnogórska”), dramatów, oratoriów, musicali („Kurdesz”, „Na szkle malowane”, „Zagrajcie nam dzisiaj…”, „Wieczernik”), a także tłumaczeń (m.in. „Miodopój”, „Eire, wiersze irlandzkie VI-XIX wiek”).

Podobne wypracowania do Ernest Bryll - biografia, życiorys