Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Globalizacja kulturowa - Wpływ globalizacji na kulturę

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

We współczesnym świecie jednym z najważniejszych tematów badań czy dyskusji są procesy globalizacyjne. Globalizacja to bardzo złożone zjawisko, które dotyczy niemal każdej dziedziny życia człowieka, dlatego też budzi wiele emocji i kontrowersji. Można powiedzieć, że globalizacja w największym stopniu oddziałuje na trzy płaszczyzny: politykę, gospodarkę i kulturę.

Wpływ globalizacji na politykę i ekonomię niekoniecznie jest zauważalny przez przeciętnego człowieka – inaczej jest z kulturą, ponieważ każy w niej uczestniczy. Warto zastanowić się więc, jaki wpływ ma globalizacja na kulturę, czy niesie ona pozytywne skutki, czy raczej stanowi zagrożenie dla rozwoju poszczególnych tradycji.

W dobie przyspieczonego postępu technologicznego w dziedzinie transportu i komunikacji, świat zmniejszył się do rozmiarów, jakich nigdy nie spodziewałby się człowiek przeszłości. Idee, pomysły, wzorce kulturowe i moda rozprzestrzeniają się bardzo szybko, a tym samym coraz bardziej powszechną w świecie staje się kultura rozwiniętych krajów Europy Zachodniej i Ameryki Północnej. Jej silny napór i obecność w mediach, którą ułatwia ogromny zasięg różnych nośników informacji z Zachodu, sprawiają, iż przejmuje...

Podobne wypracowania