Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Problemy społeczeństwa polskiego - migracje Polaków - rodzaje, przyczyny, definicja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Migracje, będące stałą lub tymczasową zmianą miejsca pobytu, to zjawisko właściwe każdemu społeczeństwu. Również i społeczeństwo polskie, zarówno w przeszłości, jak i dzisiaj, podlega procesom migracji. Należy pamiętać, że w przypadku zjawiska migracji chodzi nie tylko o wyjazdy obywateli polskich za granicę (emigracja), ale również o przyjazdy do Polski obywateli innych krajów (imigracja), a także o migracje wewnętrzne (na terenie kraju).

Emigracja Polaków to skomplikowane zjawisko uwarunkowane rozmaitymi czynnikami, historyczne wyjazdy Polaków można jednak uprościć, sprowadzając je do dwóch głównych przyczyn – politycznych i zarobkowych. W XX wieku wojny światowe, zmiany granic, trudna sytuacja polityczna z lat 1945-1989, spowodowały powstanie licznych fal emigracji Polaków, głównie do krajów Zachodu – Europy Zachodniej, Stanów Zjednoczonych i Kanady (emigracje raczej dobrowolne) oraz na wschód – masowe deportacje do ZSRR czy do III Rzeszy podczas II wojny światowej.

Współcześnie, po odzyskaniu suwerenności w 1989 r., wielu ludzi, którzy wyjechali w przeszłości ze względów politycznych, powróciło do wolnego kraju. W ostatnich latach,...

Podobne wypracowania