Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Struktura społeczna - organicyzm (Herbert Spencer, Auguste Comte). Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Struktura społeczna, jako złożona sieć wzajemnych relacji, powiązań międzyludzkich od dawna fascynowała filozofów i socjologów. Analizowanie struktury społecznej owocowało rozwijaniem interesujących koncepcji na temat jej działania, znaczenia i budowy. Jedną z takich koncepcji jest organiczna koncepcja struktury społecznej, której zwolennikami byli dziewiętnastowieczni filozofowie Herbert Spencer i August Comte.

Organiczna koncepcja społeczeństwa (organicyzm) polegała na metaforycznym porównaniu struktury społecznej do żywego organizmu. Najważniejszym elementem tego porównania jest to, że podobnie jak w żyjącym organizmie każdy jego element funkcjonuje z korzyścią dla całości, każda część społeczności również powinna służyć całemu społeczeństwu. Jednostka, grupa, instytucje czy organizacje – wszystkie one powinny być podporządkowane jednemu celowi, a mianowicie – dobremu funkcjonowaniu całości społeczeństwa, przy czym każdy element całości jest jednakowo ważny dla dobrego jej działania.

Z organiczną metaforą społeczeństwa mamy do czynienia już w starożytności – Arystoteles i Platon wskazywali, że przyroda nie jest bezcelowym zgrupowaniem poszczególnych elementów, ale każda jej część jest ułożona...

Podobne wypracowania