Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Struktura społeczna - struktura klasowa (Karol Marks). Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Człowiek jest istotą społeczną. Żyjemy w społeczeństwie, wśród ludzi i każdego dnia wchodzimy z nimi w najróżniejsze relacje. Tworzą się więzi, związki międzyludzkie. System wzajemnych relacji i zależności międzyludzkich, układ ról, jakie jednostka odgrywa w społeczeństwie, tworzy strukturę społeczną.

Jednym z autorów, który analizował strukturę społeczną był XIX-wieczny filozof i ekonomista – Karol Marks. Analizując XIX-wieczne społeczeństwo krajów przemysłowych, Karol Marks wypracował koncepcję struktury klasowej, która przede wszystkim kładzie nacisk na pewien konflikt społeczny (koncepcja konfliktowa struktury społecznej). W kapitalistycznym społeczeństwie przemysłowym, wg Marksa, zauważalny jest konflikt pomiędzy osobami, które posiadają środki produkcji (środki produkcji są tutaj rozumiane zarówno jako surowce i materiały, jak i wszelkie zakłady przemysłowe, fabryki, kopalnie oraz ziemia) – burżuazją – a tymi, którzy ich nie mają – robotnikami, tzw. proletariatem. Na podstawie tego spostrzeżenia podzielił on społeczeństwo na dwie klasy, czyli właśnie burżuazję i proletariat.

Zdaniem Marksa, burżuazja wyzyskuje pracujący proletariat – płaci mu bardzo niewiele, a...

Podobne wypracowania