Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wartość - Wartości społeczne - definicja, opis, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wartość to pewna rzecz (niekoniecznie materialna), do której warto dążyć – wartości społeczne to tym samym wartości, do których osiągnięcia (posiadania) zmierzają całe grupy społeczne, są one wspólne dla danego społeczeństwa. Poszczególne wartości układają się w systemy wartości, czyli hierarchiczny układ wartości utworzony według ich stopnia ważności dla jednostek lub społeczeństw.

Fakt, że w pewnym społeczeństwie występują wspólne wartości, jest związany z dwoma czynnikami. Po pierwsze, pewne wartości wynikają z tego, co wspólnie potrzebne jest wszystkim ludziom. Te wartości społeczne to życie (jest wartością nadrzędną) bezpieczeństwo, możliwość rozwoju. Drugim czynnikiem wypracowania wspólnych wartości jest dążenie człowieka do jak najlepszego i efektywnego życia w społeczności, współpracy z innymi, stąd wartościami wspólnymi będą: uczciwość, praworządność, tolerancja, również odpowiedzialność i inne.

Wartości wyznawane przez społeczeństwa demokratyczne można podzielić na 4 grupy – zależnie od sfer, do jakich się odnoszą. Są to wartości społeczne (życie, zdrowie, człowiek, dziecko, rodzina itp.), kulturowe (dobra kultury i sztuki, pluralizm kultur, edukacja itp.), polityczne (np....

Podobne wypracowania