Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wpływ globalizacji na rynek pracy - Globalizacja a rynek pracy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Globalizacja jest bardzo złożonym zjawiskiem wzrostu zależności i integracji wielu sfer życia człowieka. Wyraźnie wpływa ona na gospodarkę, kulturę, na rozwój społeczeństw i na politykę wielu krajów. Jednym z wymiarów godpodarki, w którym uwidacznia się jej obecność jest rynek pracy.

Z globalizacją nieodłącznie związany jest dynamiczny rozwój technologiczny, szczególnie w zakresie transportu i komunikacji. Dzięki rozwojowi internetu, telefonii komórkowej czy transportu lotnicznego następuje znacznie szybszy przepływ idei, wzrost kontaktów międzyludzkich, które skutkują często umiędzynarodowieniem przedsiębiorstw lub też ekspansją zagraniczną dużych firm (cechą globalizacji jest właśnie wzrost znaczenia korporacji transnarodowych). Jednym ze skutków tego zjawiska, kluczowym dla globalnego rynku pracy, jest możliwość swobodnej zmiany lokalizacji danej firmy.

Coraz częściej mamy do czynienia z procesem zwanym offshoring, który polega na przeniesieniu danego przedsiębiorstwa do krajów, oferujących korzystniejsze warunki. Przykładowo – firma dotychczas funkcjonująca w Stanach Zjednoczonych, przenosi część produkcji do krajów azjatyckich ze względu na mniejsze koszta funkcjonowania,...

Podobne wypracowania