Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Struktura społeczna - struktura warstwowa (Max Weber). Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Struktura społeczna jako sieć relacji i związków między ludźmi fascynowała licznych socjologów, między innymi żyjącego na przełomie XIX i XX wieku Maxa Webera.

Max Weber jest autorem pojęcia „warstwa społeczna”. Wyróżnił on trzy sposoby rozumienia tego pojęcia. Po pierwsze warstwa społeczna może być rozumiana jako pewna część klasy społecznej wyróżniona ze względu na posiadanie wspólnej cechy, po drugie – jako grupa zawodowa. Trzecie rozumienie warstwy jest jednak dla Weber najistotniejsze – jest to grupa osób, którą można wyodrębnić na podstawie wspólnoty odgrywanych ról społecznych, podobnego poziomu szacunku społecznego – prestiżu – oraz podobnych możliwości wpływania na władzę.

Należy zauważyć, że weberowska struktura społeczna jest układem mocno zhierarchizowanym – miejsce, jakie dany człowiek zajmuje w społeczeństwie, zależny od trzech wspomnianych już czynników. Klasa społeczna, posiadanie dóbr materialnych odgrywa istotną rolę w społeczeństwie, nie jest jednak najważniejszym czynnikiem wpływającym na pozycję społeczną. Są osoby pozbawione majątku, które ze względu na fakt, iż cieszą się dużym szacunkiem społecznym, zajmują wysokie miejsce...

Podobne wypracowania