Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Struktura demograficzna - definicja, opis, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Demografia jest nauką o ludności, a jej głównym celem jest statystyczny opis dużych grup ludzi. Struktura demograficzna jest więc układem różnych cech ludności, jej elementy to: wiek, płeć, stan cywilny, rasa, narodowość, język ojczysty, wyznanie, a także wykształcenie, zajmowane w społeczeństwie stanowisko i wykonywany zawód. Wszystkie powyższe elementy można zbadać pod względem liczebności i poznać tym samym budowę społeczeństwa.

Budowę społeczeństwa pod względem wieku i płci można przedstawić za pomocą specyficznego rodzaju wykresu – tzw. piramidy płci i wieku. Przedstawia ona liczebność poszczególnych roczników (przedziałów wiekowych) kobiet i mężczyzn, przez co można na jej podstawie przewidywać różne przyszłe zjawiska w społeczeństwie. Przykładowo, piramida wiekowa o szerokiej podstawie, zwężająca się ku wierzchołkowi jest charakterystyczna dla młodych społeczeństw (np. krajów arabskich czy afrykańskich). Analiza takiej piramidy wskazuje, że dany kraj może spodziewać się w przyszłości nadwyżki osób chętnych do pracy, zwiększonych migracji w poszukiwaniu pracy i innych podobnych zjawisk.

Kraje Europy, w tym Polskę, cechuje jednak odwrotna sytuacja. Piramida wieku i płci Polski (oraz np. krajów...

Podobne wypracowania