Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Normy społeczne - rodzaje, przykłady, definicja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Żyjąc w społeczeństwie, dążąc do zachowania ładu społecznego człowiek musi przestrzegać pewnych norm społecznych. Normy te są zasadami postępowania, jakie powinny być przestrzegane dla sprawnego funkcjonowania całości społeczności. Ich nieprzestrzeganie wiąże się z konsekwencjami – represjami ze strony państwa lub społeczeństwa.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów norm społecznych – normy moralne, religijne, obyczajowe i prawne. Pierwszy rodzaj – normy moralne – określają, jakie zachowanie jest godne pochwały, a jakie potępienia przez daną społeczność, z punktu widzenia etyki. Są one silnie związane z drugim rodzajem norm – normami religijnymi, ponieważ religia i jej zasady mogą bardzo silnie oddziaływać na daną społeczność.

Normy religijne wynikają z założeń i tradycji danej religii i zwykle określają sposób zachowania, jaki zaowocuje przyszłą nagrodą (zwykle przyznawaną po śmierci) lub karą. Złamanie norm religijnych czy moralnych niekoniecznie wiąże się z poniesieniem materialnych konsekwencji danego czynu. Osoba, która złamała normę religijną, popełnia grzech, skutkuje to poczuciem winy względem Boga i współwyznawców. Człowiek, który nie przestrzega norm moralnych, może natomiast spotkać się...

Podobne wypracowania