Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Światopogląd a filozofia - porównanie i charakterystyka pojęć

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Światopogląd i filozofia to dwa terminy oznaczające pewien stosunek człowieka do otaczającej go rzeczywistości, nie oznaczają one jednak tego samego.

Światopogląd jest zbiorem opinii i poglądów człowieka dotyczących świata – jest on względnie stały, choć może się zmieniać i ewoluować wraz ze zdobywanym doświadczeniem. Światopogląd każdego człowieka jest wyjątkowy, ze względu na zróżnicowanie doświadczeń, wiedzy, różnych codziennych okoliczności – nie ma dwóch takich samych światopoglądów (choćby były bardzo podobne, zawsze będzie jakaś drobna kwestia różnicująca).

Na światopogląd człowieka składają się przemyślenia dotyczące aksjologii, miejsca człowieka we wszechświecie, obrazu społeczeństwa czy spraw ogólnych. Przez fakt, że  istnieje wiele sposobó ujmowania wspomnianych kwestii, można wyodrębnić różne rodzaje światopoglądu – np. naukowy, religijny, ateistyczny.

Filozofia jest natomiast pojęciem znacznie szerszym niż światopogląd. Zawiera ona w sobie to drugie pojęcie jako określoną wizję świata, poza tym jednak zwraca także uwagę na ogólny model życia. Słowo „filozofiia” pochodzi z greki i oznacza umiłowanie mądrości. Filozofia stała się tym samym...

Podobne wypracowania