Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Anna Frank - biografia, życiorys

Anna Frank urodziła się 12 czerwca 1929 roku we Frankfurcie. Kiedy Adolf Hitler przejął władzę w Niemczech, rodzina Franków przeniosła się do Amsterdamu. Byli to Żydzi i obawiali się represji.

Ale nawet życie w Holandii nie było łatwe, bo i tam dotarły hitlerowskie wojska. Anna razem ze swoją siostrą zmuszona była do nauki w żydowskiej szkole po to, aby można było mieć nad Żydami kontrolę. Niemieccy faszyści byli bezlitośni. Nad rodziną Franków ciążyła groźba osadzenia w obozie koncentracyjnym. Ojciec Anny zorganizował z pomocą swoich przyjaciół kryjówkę, w której bliscy przebywali w latach 1942-1944.

4 sierpnia 1944 roku Niemcy odnaleźli kryjówkę Franków i przewieźli ich do obozu koncentracyjnego. Tam najpierw zginęła matka Anny, a następnie siostra. Ojciec dziewczynki przeżył pobyt w obozie i to on zadbał, by przetrwała pamięć o jego rodzinie. Było to możliwe dzięki dziennikowi, który Anna pisała systematycznie, kiedy była przetrzymywana w obozie. O jej życiu przed wojną nie wiemy zbyt dużo, ponieważ to czasy narodowej tragedii odegrały największa rolę i zaważyły na losie młodej Żydówki. Anna Frank zmarła w obozie koncentracyjnym w lutym lub marcu 1945. Przyczyna śmierci był tyfus, na który często zapadali więźniowie. Powodem tego były trudne warunki higieniczne i sanitarne.

Biografię Anny Frank poznajemy dzięki pisanym przez nią pamiętnikom. Po raz pierwszy zostały one opublikowane w roku 1947 przez ojca dziewczynki. Przez następne lata przetłumaczono je na 30 języków. Dokonano nawet adaptacji filmowych. W jej wspomnieniach najczęściej pojawiał się warsztat ojca, w którym przebywała jako mała dziewczynka. Z czułością opisywała te beztroskie chwile spędzone jeszcze w Niemczech. Wstrząsająca dla niej była z pewnością chwila odkrycia przez faszystów kryjówki rodzinnej i przeniesienia jej do obozu. Zaskakujące w jej wyznaniach jest to, iż nie traciła nadziei na przeżycie i poprawę sytuacji. W obozie straciła ukochaną matkę i wiele bliskich osób. Ale mimo tego wspominała, że nadal marzy o szczęśliwym życiu i ma nadzieję, że istnieją jeszcze dobrzy, sprawiedliwi ludzie. Z jej dziennika dowiadujemy się także o tym, jak wyglądała sytuacja w kryjówce, którą Żydzi mieli w Amsterdamie. Często kłócili się ze sobą, ale każdy dzień wypełniony był przede wszystkim strachem o życie.

Losy Anny Frank są tragiczne. Dziewczynka umarła przed wyzwoleniem obozu i gdyby nie choroba, być może miałaby szansę na dobre życie.

Podobne wypracowania do Anna Frank - biografia, życiorys