Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Herman - panowanie, rządy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rządy Władysława Hermana i jego palatyna przeszły do historii jako niekorzystne dla kraju, ponieważ wywoływały w owym czasie ogromne niezadowolenie. Przede wszystkim, rządy Władysława spotkały się z licznymi konfliktami z możnymi, które popierali przeciwnicy Władysława. W momencie, kiedy wygnano Bolesława Śmiałego, największym wpływ na księcia miał Sieciech, doradca Władysława Hermana.

Sieciech planował umocnić władze centralną, przez co naraził się na konflikt z możnymi. Możnowładcy postanowili pozbyć się księcia Władysława. W momencie, kiedy Władysław Herman obejmował królewski tron, miał już syna - Zbigniewa, z pierwszego małżeństwa. Zmuszony był więc zerwać je i poślubić księżniczkę czeską - Judytę. W 1093 r. syn Władysława, Zbigniew zażądał uznania go za prawowitego syna. W tym jednak czasie, urodził się drugi syn Władysława -  Bolesław (zwany później Krzywoustym). Okazało się, że kraj trzeba będzie w przyszłości podzielić między dwóch synów. Możni oskarżyli Sieciecha, palatyna króla, o potajemne próby usunięcia młodych książąt. Władysław, pod naciskiem możnych, musiał usunąć Sieciecha. Dokonano podziału Polski między dwóch synów, Bolesław otrzymał Małopolskę, Śląsk i ziemię lubuską, natomiast Zbigniew...

Podobne wypracowania