Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Urbanizacja - Urbanizacja w Polsce - charakterystyka, historia, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Urbanizacja jest złożonym, wielopłaszczyznowym procesem, który prowadzi do wzrostu liczby i powierzchni miast, a także do zwiększenia ilości ludności miejskiej. Pierwsze miasta na terenie Polski zaczęły powstawać już w średniowieczu, tempo przebiegu urbanizacji było jednak zmienne i zależało od wydarzeń historycznych.

W średniowieczu (już około X w.) powstały pierwsze grody słowiańskie, posiadające funkcje obronne, produkcyjne (rzemiosło stopniowo oddzielało się od pracy na roli) i handlowe. W kolejnych stuleciach powstawały większe miasta (było to związane z pojawieniem się nadwyżek żywności na wsiach) – Złotoryja w 1211 r., Wrocław w 1242 r., Kraków w 1257 r. i inne.

Od XV w. następował dynamiczny rozwój miast na ziemiach polskich – przyczyniły się do tego przywileje szlacheckie umożliwiające szlachcie zakładanie własnych miast (np. Zamość założona przez hetmana Zamoyskiego). Warto zaznaczyć, że miasta zaczęły się różnicować pod względem dominujących w nich dziedzin gospodarki, np. miasta górnicze: Bochnia, Wieliczka; miasta sejmikowe: Piotrków Trybunalski, Warszawa; miasta sukiennicze: Szamotuły, Leszno; miasta handlowe: Sandomierz, Kazimierz, Toruń.

Wiek XVII i XVIII to stulecia upadku gospodarczego...

Podobne wypracowania