Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Chrześcijańska demokracja, chadecja - geneza, przedstawiciele, program

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Chrześcijańska demokracja, potocznie zwana chadecją, to nurt polityczny, którego początki sięgają XIX w. Chadecja była reakcją na wzrost znaczenia myśli socjalistycznej i ateistycznej. Ateizm i socjalizm w owym czasie bardzo agresywnie wypierał naukę katolicką, co zmusiło myślicieli katolickich do defensywy.

Socjalizm laicyzował społeczeństwo i głosił wartości niezgodne z etyką chrześcijańską. Wartości moralne wypływać mają z etyki chrześcijańskiej i są one niepodważalne. Nie mogą ulec zmianie czy zapomnieniu, są ponadczasowe.

Początki chrześcijańskiej demokracji to okres ruchów społecznych w Louvain, gdzie zaczęto publikować prace antyateistyczne. Nazwa chrześcijańska demokracja po raz pierwszy pojawiła się za sprawą księdza Antoine’a Pottiera. Przyjął tę nazwę również Papież Leon XIII.

Kościół katolicki tracił wpływy wśród społeczeństwa, socjalizm bardzo mocno atakował dogmaty katolickie. Chadecja stworzyła swój własny program polityczny i społeczny. Najważniejsza była rodzina i wspólnota lokalna. Ustrojem politycznym była demokracja, promowali solidaryzm społeczny, a w gospodarce społeczną gospodarkę rynkową.

Chadecja po drugiej wojnie światowej zmieniła nieco program. Chadecja zmieniając oblicze,...

Podobne wypracowania