Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Demokracja - Demokracja bezpośrednia - formy, geneza, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Demokracja jest systemem rządów, w którym władza należy do ludu (grec. „demos” oznacza lud a „kratos” władzę). W starożytnej Grecji, w której powstała, cechą demokracji było uczestniczenie we władzy wszystkich pełnoprawnych obywateli Aten. Gromadzili się oni w ramach tzw. Zgromadzenia Ludowego, gdzie zapadały najważniejsze dla polis decyzje, zgromadzenie wybierało lub losowało także urzędników państwowych. Ówczesna władza rzeczywiście należała do ludu (mowa o męskich obywatelach Aten, bowiem kobiety, cudzoziemcy, niewolnicy byli tej władzy pozbawieni). We współczesnych, licznych ludnościowo, krajach demokracja bezpośrednia, w której każdy – na wzór ateński – miałby możliwość decydowania o władzy, jest bardzo trudna do zrealizowania.

Współcześnie w zdecydowanej większości krajów demokratycznych mamy do czynienia z demokracją pośrednią – władza sprawowana jest za pośrednictwem wybieranych przez społeczeństwo przedstawicieli. Mimo to, często działają w tych krajach pewne instytucje umożliwiające obywatelom bezpośredni wpływ na władzę.

Po pierwsze, bezpośrednim działaniem obywateli są wybory. Jest to jednak zbyt rzadko występujący moment w systemie politycznym,...

Podobne wypracowania