Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Inicjatywy obywatelskie, działania obywatelskie, aktywność obywatelska - opracowanie zagadnienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Demokratyczne systemy polityczne sprzyjają samodzielnej aktywności jednostek, ich organizowaniu się w rozmaite stowarzyszenia i podejmowaniu działań zmierzających do realizacji wspólnego dobra. Przyczynia się do tego ochrona wolności i praw obywatelskich, (przede wszystkim wolność słowa i stowarzyszania się) oraz umożliwienie ludziom podejmowania rozmaitych inicjatyw obywatelskich. Warto zaznaczyć jednak, że same procedury demokratyczne nie wystarczą dla wykształcenia się aktywności obywateli. Zależnie od licznych czynników historycznych czy kulturowych w danym kraju mogą się wykształcić postawy, które nie sprzyjają aktywności społecznej.

Uczestnictwo obywateli w życiu publicznym może odbywać się na różne sposoby. Jednym z nich są ruchy społeczne, które są zbiorową formą aktywności ludzi, dążącą do osiągnięcia zamierzonego celu lub zmiany społecznej. Ruchy społeczne to aktywności szersze niż pojedyncze organizacje, ruchy stanowią zgrupowanie organizacji i ich wspólne działanie, a ich przykłady to wszelkie ruchy ekologiczne, ruchy walczące z biedą i głodem w różnych rejonach świata, ruchy zajmujące się ochroną zwierząt.

Innym sposobem aktywności człowieka w społeczeństwie i państwie są różne formy inicjatyw obywatelskich...

Podobne wypracowania