Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Imigracja - definicja, przyczyny i skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przemieszczanie się ludności, dokonywanie zmian miejsca zamieszkania nazywamy migracją. Ze zjawiskiem tym mamy do czynienia już od zamierzchłych czasów – ludzkie wędrówki istniały właściwie od momentu pojawienia się człowieka. Migracja jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, możemy wyróżnić kilka jej rodzajów, które różnicują się pod względem kierunków, przyczyn i czasu trwania. Jednym z rodzajów migracji jest imigracja.

Imigracja jest rozumiana jako przyjazd (przeciwieństwo wyjazdu z danego kraju – emigracji) do innego kraju z zamiarem stałego zamieszkania w nim (łacińskie pochodzenie słowa imigracja: „immigro” – osiedlać się). Przyczyn imigracji może być bardzo wiele – począwszy od indywidualnych preferencji mieszkaniowych czy zawodowych migrujących osób, aż po masowe wyjazdy z ojczyzny zagrożonych grup ludzi (np. ze względów politycznych).

Podobnie jak zróżnicowane są przyczyny przyjazdu do innego kraju, imigracja prowadzi do rozmaitych skutków (pozytywnych i negatywnych). Pozytywne skutki imigracji można rozpatrywać z punktu widzenia samych imigrantów – zmiana miejsca zamieszkania jest dla nich szansą na lepsze życie (często zdarza...

Podobne wypracowania